Refinancovanie hypotéky na kratší záväzok

Vymeňte nevýhodnú hypotéku za lepšiuMáte v súčasnosti viacero dlhov v rôznych bankách? Alebo možno len jeden, ale s vysokým úrokom? Myslíte na to, že ste sa zmluvne zaviazali na dlhú dobu v jednej spoločnosti a preto nie je možné túto zmluvu zrušiť? Nie tak celkom. Ak sa rozhodnete pre refinancovanie hypotéky, zmluvu môžete kedykoľvek zrušiť, keďže sa vaša súčasná banka dočká vyplatenia sumy, ktorú vám poskytli. Háčik však môže byť práve pri veľmi skorom splatení dlhu. Všetkému sa povenujeme bližšie nižšie.

Kde a s kým?

Refinancovanie hypotéky sa neoplatí uzavrieť s hocikým, kto túto možnosť ponúka. Mali by ste si preskúmať a prekalkulovať viacero možností, ktoré sú vám k dispozícií. Kritérium najnižšieho úroku nemusí byť vždy skutočne to najvhodnejšie, hoci je cieľom každého dlžníka, ktorý žiada o tento produkt, preplatiť čo najmenej. To hlavne preto, lebo ak si zvolíte spoločnosť, ktorá vám poskytne nižší úrok, neznamená to, že v konečnom dôsledku preplatíte čo najmenej. Treba myslieť na to, že s týmto produktom je spojený aj ďalší iný kopec poplatkov, o ktorých si povieme nižšie.

My vám odporúčame refinancovanie hypotéky s portálom, ktorý pracuje s viacerými bankovými a nebankovými spoločnosťami a teda vám poskytne objektívny výber toho, čo vám je na trhu k dispozícii. Nebude vás lákať na konkrétne produkty len preto, že má z toho provízie, a to preto, lebo je nestranný. Na základe vami zadaných údajov vám zobrazí výsledky ponúk, ktoré zodpovedajú vašim kritériám.

Vďaka hypokalkulačke máte na výber

Ak využijete stránku z odkazu, na ktorý si môžete kliknúť vyššie v označenom výraze budete na ňu automaticky presmerovaný a zistíte, že to bola najlepšia voľba na to, aby ste zistili, ktorá spoločnosť poskytuje to najlepšie refinancovanie hypotéky na súčasnom trhu. Na danej stránke máte k dispozícii kalkulačku, do ktorej si môžete zadať také parametre, aké od refinancovania hypotéky čakáte. To znamená, že zadáte sumu, akú potrebujete (od 10 000 do 200 000 eur), dobu, akú potrebujete na splácanie (od 4 do 30 rokov), dobu fixácie a hodnotu založenej nehnuteľnosti, keďže aj pri tomto finančnom produkte je nutné niečím ručiť.

Po vyplnení týchto údajov vám kalkulačka zobrazí všetky možné dostupné výsledky a ponuky presne podľa vašich kritérií. Zoradiť si ich môžete ako chcete, napr. podľa najnižšieho úroku, najnižšieho poplatku za sprostredkovanie, doby fixácie, celkovej preplatenej sumy…. Ako ste mohli pochopiť, celý tento výpočet je rýchly, bezplatný a nezáväzný. Slúži pre vašu informáciu, no ak sa vám nejaká ponuka zapáčila, môžete o ňu hneď v kalkulačke požiadať, a to jednoduchým kliknutím. Už nemusíte nikam chodiť a strácať hodiny v rôznych spoločnostiach, refinancovanie hypotéky online uskutočnite do 10 minút priamo z vášho domova.

Prefinancovanie len na splatenie už existujúcich hypoték?

Nie. (P)refinancovanie  hypotéky je primárne určené na splatenie už existujúcich dlhov, ale podľa toho, ako sa cítite (hlavne po splátkovej stránke), si môžete požiadať aj o vyššiu sumu. Tento finančný produkt je teda schopný pokrývať vaše dlhy, ale vám aj poskytnúť niečo viac. Samozrejme tým sa len váš záväzok predlžuje. Ale ako sa hovorí, keď musíš, tak musíš.

Bere do úvahy viacero faktorov

Čo brať do úvahy?

Pri prijatí rozhodnutia o využití tohto finančného produktu by ste nemali byť hneď presvedčený o tom, že refinancovanie hypotéky je vhodné a výhodné v každom prípade. Preto je veľmi dôležité urobiť si podrobnejšie prieskumy aktuálnych ponúk. Ak neviete odkiaľ začať, využite bezplatnú kalkulačku. Teraz si však povedzme, na ktoré fakty a faktory si treba dať pozor.

-vhodná doba

Možno si myslíte, že spojiť si svoje dlhy do jedného sa oplatí kedykoľvek. Nie je to však celkom pravda. Treba si dať pozor na to, aby ste vystihli koniec doby fixácie. Asi bude ťažké ho vystihnúť pri viacerých pozdĺžnostiach, ale dajte si na to pozor, pretože v prípade predčasného splatenia dlhu vám hrozia pomerne vysoké poplatky. To, že sa blížite ku koncu doby fixácie, sa dozviete priamo od vašej banky, pretože vám zašle list s ponukou, kde vám navrhnú úrok na ďalšie fixné obdobie. Vy sa potom na základe tejto ponuky môžete rozhodnúť, či sa vám refinancovanie hypotéky oplatí, alebo nie. Dodávame, že sa zmienime len o bežných poplatkoch a nie je vylúčené, že vybraná spoločnosť si bude účtovať aj nejaké ďalšie alebo v lepšom prípade si nebude účtovať nič.

-úrok

Úroková sadzba je údaj, o ktorom si ľudia myslia, že je najdôležitejší. Ani to nie je tak celkom pravda. Samozrejme pri rozhodovaní má veľkú váhu, ale v konečnom dôsledku môžete v danej banke preplatiť na iných položkách, hoci vám núka najnižší úrok. Preto si fakt dajte pozor na všetko.

-poplatok za sprostredkovanie

Skoro každá spoločnosť si účtuje poplatok za sprostredkovanie peňazí. No môžete sa stretnúť aj s takými, ktoré ho nepožadujú. Väčšinou ide o nejaké percento z požičanej sumy alebo o fixné číslo, ktoré môže predstavovať až stovky eur.

-poplatok za predčasné splatenie

Pri vystihnutí správnej doby na spojenie dlhov sme sa zmienili aj o poplatku za predčasné splatenie, ktoré si účtuje každá spoločnosť, ak vyslovene nepropagujú, že si za tento úkon žiadne poplatky neúčtujú. Opäť ide buď o percento zo sumy, ktorú predčasne splatili alebo o fixnú niekoľkostovkovú sumu.

-poplatok za vyjadrenie dlhu v starej banke

Na refinancovanie hypotéky v novej banke je potrebné získať oficiálne vyjadrenie starej banky o zostávajúcom dlhu. Samozrejme, ani to nebude zadarmo. Každá spoločnosť si určuje vlastné poplatky. Tento sa môže pohybovať v desiatkach, ale aj stovkách eur.

-znalecké posudky

To, že ste si posudok na ohodnotenie vašej nehnuteľnosti vybavovali pred nedávnom vás neoprávňuje si myslieť, že ho nemusíte urobiť znova. Sú banky, ktorým postačí, no drvivá väčšina žiada nový, aktuálny posudok, čo by vaše výdavky navýšilo o ďalšie stovky eur.

Refinancovanie hypotéky si ľudia zvolia hlavne preto, aby preplatili čo najmenej a aby boli nejakej spoločnosti zaviazaní možno aj kratšiu dobu. Viac o tejto téme si môžete prečítať buď na stránke hore alebo aj v tomto článku v Pluske.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *