Pôžičky bez ručiteľa

Peniaze sú odovzdávanéČi už si potrebujete požičať peniaze v menšej alebo väčšej sume, je dobré poznať jednotlivé podmienky poskytovateľov. Taktiež je dôležité neakceptovať všetko, čo sa vám na trhu ponúka. Dôvod je jasný, a to aby ste sa nedostali do problémov. Napriek tomu, že niektorí potrebujú vyššie pôžičky, nechcú nikoho zaťažovať, ani nič založiť, a tak je dobrou správou existencia tohto produktu bez ručiteľa resp. ručenia. Na jednej strane je takýto postoj veľmi zodpovedný voči vám a vášmu majetku, ale aj voči blízkym. Na strane druhej to ale môže znamenať, že vo finálnom dôsledku zaplatíte viac kvôli tomu, že produkt môže mať vyšší úrok, keďže nie je ničím zabezpečený. Kto pôžičky bez ručiteľa poskytuje?

Môžete si vyberať…

Hľadať pôžičky bez ručiteľa nie je také komplikované ako ich hľadať bez registra či bez dokladovania príjmu. Ponúkajú ich nielen nebankové, ale aj bankové spoločnosti. Výhodou toho je, že môžete žiadať skutočne o vysoké aj niekoľko desaťtisícové sumy. No pritom sa bude potrebné spoliehať na kontrolu minimálne tých údajov, ktoré sme uviedli vyššie. V bankových spoločnostiach môžete pôžičky bez ručiteľa získať buď formou spotrebného úveru, povoleného prečerpania alebo kontokorentného úveru. Zmieňme napr. Poštovú banku, Slovenskú sporiteľňu, OTP banku atď. V nebankových ide o obyčajný krátkodobý úver väčšinou s nižšou sumou. Medzi ne patria Pôžičkomat, Minipôžička, Quatro, Homecredit atď. Veľkou výhodou pôžičiek bez ručiteľa je zároveň aj to, že pri väčšine z nich netreba dokladovať účel využitia.

Podľa toho, aké podmienky spĺňate napr. či máte zápis v registri alebo či ste nezamestnaný príp. zamestnaný s nízkym platom si môžete poskytovateľov vyberať. V prípade, že si potrebujete požičať pred výplatou, tak sú na to určené iné finančné produkty. Najjednoduchšie a najrýchlejšie získateľné pôžičky bez ručiteľa vám poskytnú nebankové spoločnosti. Pri vyšších sumách od bankových spoločností musíte počítať s náročnejšími kritériami.

O aké sumy je možné žiadať?

Medzi dôležité údaje ohľadom finančných produktov patrí aj to, o akú sumu je možné žiadať. Závisí to hlavne od typu spoločností. Nebankové spoločnosti poskytujú pôžičky bez ručiteľa v nižšej hodnote, približne od 25 eur do 10 000 eur. Z banky možno bez rôzneho typu zabezpečenia získať od 300 eur aj do 30 000 eur. Zvýhodnení sú hlavne tí, ktorí majú už účet v danej banke, takže tá si vie sama skontrolovať stav a jednotlivé transakcie. Na základe toho si vie aj vyvodiť dôveryhodnosť zákazníka.

Pokiaľ ale hľadáte pôžičky bez ručiteľa aj za iných podmienok, napr. bez registra, bez dokladovania príjmu či pre nezamestnaných, nápomocné vám budú jedine nebankové spoločnosti. Tie vám môžu za týchto podmienok požičať od 25 – 500 eur. Zdôrazniť treba, že nie všetky nebankovky ponúkajú finančnú pomoc s odpustením všetkých vyššie zmienených podmienok. Jednotlivé kritériá si treba buď naštudovať alebo sa niekoho opýtať. Každopádne pri neschválenej žiadosti pochopíte, že danej spoločnosti nevyhovoval niektorý fakt o vás.

Splatnosť pôžičiek bez ručiteľa

Hodiny ukazujúce čas splatnostiDoba splatnosti sa tak, ako hodnota požičanej sumy rôzni. Nebankové produkty majú krátkodobejší charakter, takže budú mať aj kratšiu dobu splatnosti. Nezáleží pri tom na tom, či ide o rovnakú sumu ako v banke. Napr. 10 000 eur môžete v bankovej inštitúcii splácať aj 8-9 rokov, zatiaľ čo v nebankovej spoločnosti napr. len 5 rokov. Jednotlivé podmienky pôžičiek bez ručiteľa si určujú nielen samotné spoločnosti, ale hlavne tie licencované sa musia riadiť aj štátnymi zákonmi. Resp. tými, ktoré určuje Národná banka Slovenska.

Buďme ale trošku konkrétnejší. Pri najľahšie získateľných nebankových krátkodobých pôžičiek bez ručiteľa ihneď so sumami do 500 eur je splatnosť maximálne 30 dní. Pri vyšších sumách od tohto typu spoločnosti to môže byť aj viac, napr. aj 5 rokov. Na bankové ponuky sa ale táto splatnosť nechytá. Tie už aj pri 1000 eurách umožňujú 6-9 ročnú splatnosť. Závisí to od konkrétnej spoločnosti.

Úrokové sadzby

Nakoľko ide o pôžičky bez ručiteľa či bez založenia nehnuteľnosti, je potrebné počítať s tým, že jednotlivé spoločnosti si za to pýtajú istú  daň. Tá je vyjadrená formou vyššieho úroku. Zatiaľ čo pri 30 000 eurách by ste prostredníctvom hypotéky mohli mať úrok aj pod 1%, tu to bude určite od 8% a viac. Úrok sa pohybuje aj od toho, o akú sumu žiadate a ako rýchlo ju plánujete splatiť. Pri najnižšej dobe splatnosti je úrok nižší.

Nakoľko sú nebankové pôžičky bez ručiteľa liberálnejšie než tie bankové, majú ešte vyšší úrok. Pri sumách do 500 eur to je do 30% a pri vyšších sumách je to približne od 15 do 20%. Konkrétne čísla toho, koľko by ste preplatili, ak si požičiate konkrétnu sumu na konkrétny čas, si môžete zistiť aj pomocou všeobecnej kalkulačky. Alebo pomocou kalkulačky konkrétnej spoločnosti, ktorá je dostupná na každej webovej stránke danej spoločnosť.

Ako o pôžičky bez ručiteľa požiadať?

Na výber máte viacero spôsobov požiadania o finančnú pomoc. Každý z nich sa ale odvíja od toho, aký typ spoločnosti oslovujete. Nebankové pôžičky bez ručiteľa vám umožňujú žiadosti online, cez sms alebo cez telefón. Osobne veľmi nepochodíte, pretože títo poskytovatelia nemajú pobočky. Žiadosti cez sms neodporúčame kvôli zvýšeným úrokom a všeobecným poplatkom za sprostredkovanie financií. Aj tak je väčšina poskytovateľov tohto spôsobu od činnosti pozastavená. Bankové žiadosti môžete podať osobne, cez telefón alebo online. Ako sami vidíte, o pôžičky bez ručiteľa môžete požiadať všelijakými možnými spôsobmi. A vy si môžete vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Na záver by sme len chceli dodať, nech už sú podmienky týchto produktov akékoľvek, žiadajte o nich len vtedy, ak viete, že ich včas dokážete vrátiť. V opačnom prípade sa vám dlh zvyšuje, hrozí vám zápis do registra dlžníkov a ohrozujete aj chod vašej rodiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.